Belastingplan 2027
17 september 2026
Op Prinsjesdag heeft de Nederlandse regering een reeks wetsvoorstellen ingediend bij de Tweede Kamer. Hieronder volgt een samenvatting die relevant is voor bedrijven en ondernemers, inclusief enige al eerder aangekondigde maatregelen. Nu sprake is van een minderheidscoalitie blijven ingrijpende wijzigingen tijdens de parlementaire behandeling waarschijnlijk en zullen de plannen dienen als een startpunt van de onderhandelingen met de oppositie:
- Voor de Nederlandse vennootschapsbelasting wordt de forfaitaire regeling van de innovatiebox verruimd: het jaarlijkse maximum stijgt van € 25.000 naar € 100.000 per belastingplichtige, waardoor de regeling toegankelijker wordt voor kleinere bedrijven.
- De bewijslast bij reorganisaties (bedrijfsfusies en splitsingen) wordt aangepast naar aanleiding van een uitspraak van de Hoge Raad, waarin werd vastgesteld het tweede bewijsvermoeden, dat vervreemding binnen drie jaar na een fusie of splitsing automatisch duidt op misbruik, onverenigbaar was met het EU-recht. Dit tweede bewijsvermoeden wordt daarom geschrapt. Het eerste bewijsvermoeden (geen zakelijke overwegingen bij gebrek aan herstructurering of rationalisering) en de zakelijkheidtoets blijven ongewijzigd van kracht.
- De vrijstelling voor afdekinstrumenten ter dekking van valutarisico in het kader van de deelnemingsvrijstelling wordt beperkt: vanaf 2027 blijft alleen de onverwachte koersschommeling (afwijking van de ingecalculeerde koers) vrijgesteld.
- Er worden vier nieuwe ‘safe harbor’-regels voor Pijler 2 ingevoerd, grotendeels in overeenstemming met OESO-afspraken, waardoor de nalevingslast voor in aanmerking komende groepen wordt verminderd.
- Het tarief van de Nederlandse overdrachtsbelasting voor niet-hoofdwoningen (huurwoningen, vakantiehuizen) wordt verlaagd van 8% naar 7%.
- De belastingvrije reiskostenvergoeding voor werknemers stijgt met terugwerkende kracht van € 0,23 naar € 0,25 per kilometer met ingang van 1 januari 2026.
- De eindheffing van 12 procent op personenauto’s op fossiele brandstof die ook privé worden gebruikt, wordt op een aantal punten versoepeld.
- Werknemers van in aanmerking komende start-ups en scale-ups profiteren van een gunstiger regeling voor aandelenopties. De belastingheffing wordt uitgesteld tot het moment van verkoop, en slechts 65% van de winst ten opzichte van de toekenningsdatum wordt bij het loon opgeteld.
- Wat de inkomstenbelasting betreft, worden er voorlopig nog geen wijzigingen doorgevoerd in de belastingheffing op spaargelden en beleggingen in box III. Er worden nog verschillende scenario’s besproken.
- Er wordt een aanpassing doorgevoerd om onbedoelde dubbele belasting te voorkomen op geërfde aandelen met een aanmerkelijk belang in combinatie met excessieve leningen van de eigen BV.
- Er wordt een teruggaafregeling ingevoegd voor Nederlandse natuurlijke personen en rechtspersonen die via een buitenlandse beleggingsinstelling gerechtigd zijn tot Nederlandse dividend.
- De startersaftrek wordt in 2027 teruggebracht tot vrijwel nihil en wordt mogelijk in 2028 volledig afgeschaft; en
- Er wordt een step-up van de verkrijgingsprijs ingevoerd wanneer een buitenlandse onderneming haar feitelijke leiding naar Nederland verplaatst.
- De herziening van de btw op hoogwaardige diensten treedt op 1 januari 2026 in werking. Dit geldt voor diensten met een vergoeding van € 30.000 of meer (exclusief btw) en omvat onder andere renovaties en verbouwingen van onroerend goed.
- Het verlaagde btw-tarief voor sierteelt (bloemen, planten) en ballonvaarten wordt per 1 januari 2028 afgeschaft, waarna het standaardtarief van 21% weer van toepassing is.
Deze samenvatting biedt een eerste overzicht en is geen advies op maat. Wij denken graag mee over uw concrete situatie.
Voor belastingadvies of vragen over deze blog kunt u contact opnemen met Peter van Dijk (vandijk@dayonelegal.nl)of Luke de Winter (dewinter@dayonelegal.nl)
Voor verdere informatie over deze blog of advisering over het onderwerp, kunt u contact opnemen met DayOne fiscalist Luke de Winter.
+31 6 44 79 73 98 | dewinter@dayonelegal.nl
+31 6 44 79 73 98 | dewinter@dayonelegal.nl